Nr 7/4/2020 - KWIECIEŃ 2020
Pusty grób
W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności.
Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa.
Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach.
Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?
Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei:
"Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"».
Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym.
Łk 24, 1-9
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Z Waszej strony...
Witajcie Młodzi Przyjaciele!
Przekazuję Wam kwietniowy numer „Izydora”. Jak zawsze zapraszam do zapoznania się z fragmentem kolejnej encykliki Papieża Jana Pawła II. W tym wydaniu znajdziecie tekst Błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Od tego numeru pojawiać się będzie również Kartka z kalendarza, czyli przegląd ważniejszych dat miesiąca. Jak zwykle zapraszam do pisania na adres gazetki oraz do rozwiązania krzyżówki. [Ł.M.]
Z encyklik Papieża Jana Pawła II
Encyklika Slavorum Apostoli skierowana jest do biskupów i kapłanów, do rodzin zakonnych, do wszystkich wierzących chrześcijan w tysiącsetną rocznicę dzieła ewangelizacji świętych Cyryla i Metodego.
Papież w rozdziale VII. Rozległość chrześcijańskiego milenium słowiańszczyzny, pisze miedzy innymi:
Chrzest Polski w 966 roku, przyjęty przez pierwszego historycznego władcę Mieszka, ożenionego z księżniczką czeską Dąbrówką, dokonał się głównie za pośrednictwem Kościoła czeskiego i tą drogą chrześcijaństwo dotarło do Polski z Rzymu w łacińskiej formie. Niemniej pozostaje faktem, że o dzieło Braci z dalekiego Sołunia otarły się także początki chrześcijaństwa w Polsce. Wśród Słowian Półwyspu Bałkańskiego działalność świętych Braci zaowocowała jeszcze widoczniej. Dzięki ich apostolstwu utwierdziło się w Chorwacji chrześcijaństwo już wcześniej tam zakorzenione. Głównie za pośrednictwem uczniów wygnanych z pierwotnego terenu działania, misja cyrylo-metodiańska przyjęła się i rozwinęła wspaniale w Bułgarii. Tutaj, dzięki św. Klemensowi z Ochrydy, powstały bardzo prężne ośrodki życia klasztornego i tu szczególnie rozwinął się alfabet, zwany cyrylicą. Stąd też chrześcijaństwo przeszło na dalsze tereny, poprzez pobliską Rumunię dotarło na ziemie Rusi Kijowskiej, rozszerzając się potem na wschód od Moskwy. Za parę lat, dokładnie w 1988 roku, przypadnie milenium chrztu przyjętego przez Włodzimierza Wielkiego, księcia kijowskiego. Słusznie więc święci Cyryl i Metody zostali wnet uznani przez rodzinę ludów słowiańskich za ojców zarówno ich chrześcijaństwa, jak też ich kultury. Na wielu wyżej wymienionych terenach, choć pojawiali się różni misjonarze, większość ludności słowiańskiej jeszcze w IX wieku zachowywała dawne wierzenia pogańskie. Dopiero na gruncie uprawionym przez naszych Świętych lub też przynajmniej przez nich przygotowanym pod uprawę, chrześcijaństwo w ciągu następnego wieku weszło definitywnie w historię Słowian. Ich dzieło stanowi wybitny wkład w tworzenie się wspólnych korzeni Europy, które dzięki swej trwałości i żywotności stanowią jeden z najmocniejszych punktów odniesienia, jakich nie może pominąć żaden poważny wysiłek zmierzający do zaprowadzenia nowej jedności kontynentu w naszych czasach.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość,
a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Krzyżówka nr 7
PYTANIA: 1 Jeden z Ewangelistów; 2 Rodzinne strony Jezusa i znacznej ilości Jego uczniów; 3 Obok ryb rozmnożony przez Jezusa; 4 Ilu było apostołów po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa; 5 Miasto ze Ścianą Płaczu; 6 … Piłat, rzymski prefekt Judei; 7 Zdradził Pana Jezusa; 8 Apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych. [Ł.M.]
Rozwiązanie krzyżówki prosimy przesłać na nasz adres e-mailowy (podając swoje imię, nazwisko i wiek) do 24 kwietnia.
Wśród osób, które prześlą prawidłowe rozwiązanie wylosowana ostanie książka.
Rozwiązanie Krzyżówki nr 6: WIELKI POST. Książkę otrzymuje Hubert lat 9 .
O sposobie odbioru nagrody informujemy e-mailem.
Dziękujemy wszystkim czytelnikom za przesłane odpowiedzi.
Kartka z kalendarza
2 kwietnia – 15 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II
5 kwietnia – Niedziela Palmowa
9 kwietnia – Wielki Czwartek
10 kwietnia – Wielki Piątek
11 kwietnia – Wielka Sobota
12 kwietnia – Wielkanoc
13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
14 kwietnia – Święto Chrztu Polski
16 kwietnia – urodziny Benedykta XVI
19 kwietnia – 15 rocznica wyboru kardynała Josepha Ratzingera na papieża
19 kwietnia – Święto Bożego Miłosierdzia
22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi